
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | HCS08 |
| Interface | I²C, SCI, SPI |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 14 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 33
Distributors
pcbx
Unit Price$3.73121
Ext.Price$3.73121
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.73121 | $3.73121 |
| 10 | $3.49269 | $34.92690 |
| 25 | $3.26942 | $81.73550 |
| 50 | $3.06042 | $153.02100 |
| 100 | $2.86478 | $286.47800 |
| 300 | $2.68165 | $804.49500 |
| 500 | $2.51023 | $1255.11500 |
| 1000 | $2.34980 | $2349.80000 |
